Jak wybrać tornister dla pierwszaka?
26
cze
0
copywriter CPGłówna
Jak wybrać tornister dla pierwszaka?

Zastanawiasz się jak wybrać odpowiedni tornister dla pierwszoklasisty? Rozwiejemy Twoje wątpliwości. Czytaj dlaczego tak ważny jest odpowiedni wybór.

Tornister to najpopularniejszy rodzaj bagażu szkolnego do klas nauczania początkowego. Będzie towarzyszył naszym pociechom na starcie ich edukacji, więc wybór odpowiedniego modelu ma spore znaczenie. Zapraszamy do zapoznania się ze wskazówkami pomocnymi dla każdego kto zastanawia się jak dobrać dobry tornister.

Tornister jako bagaż szkolny dla najmłodszych uczniów nie powinien być zbyt ciężki, aby nie nadwyrężać dziecięcego kręgosłupa. W opinii specjalistów ciężar spakowanego tornistra nie powinien przekraczać 10% masy dziecka. Starajmy się zatem wybierać tornistry o wadze do 1 kg.

Pojemność jest równie istotna. Tornister szkolny koniecznie musi mieścić książki, zeszyty lub bloki w formacie A4. Powinien mieć obszerne komory i dodatkowe kieszenie, ułatwiające organizację szkolnych przyborów, tak aby ciężar zawartości mógł się równomiernie rozkładać.

Tym co odróżnia tornister od plecaka jest mocne usztywnienie korpusu, szczególnie tyłu i spodu. Zawartość nie powinna przewracać się w środku ani uwierać w plecy. Odpowiednio usztywniony i wyprofilowany tył tornistra przylega ściśle do pleców dziecka, dając jak najlepsze podparcie kręgosłupa. Poszukujmy bagaży, których tylna część jest pokryta oddychającym materiałem, ułatwiającym odprowadzanie wilgoci. Nie zapominajmy także o regulowanych szelkach, których długość dopasujemy do wymiarów dziecka. Szelki powinny być mocne i wyściełane, aby nie wżynały się w ramiona. Dobrze jeśli tornister posiada nóżki, dzięki którym się nie przewraca a dodatkowo jego spód jest zabezpieczony przed uszkodzeniami.

Zwracajmy uwagę na kształt, materiały i jakość wykonania. Należy wybrać tornister o takiej szerokości, aby nie wystawał za kontur ramion dziecka. Górna krawędź plecaka powinna sięgać na wysokość ramion dziecka, dolna natomiast nie może znajdować się poniżej kości miedniczej. Decydujmy się na tornistry wykonane z trwałych i nieprzemakalnych materiałów, aby wytrzymały w każdej szkolnej przygodzie. Na podstawowym wyposażeniu tornistra obowiązkowo powinny znaleźć się elementy odblaskowe, zwiększające widoczność oraz bezpieczeństwo dziecka na drodze.

Istotnym, a często pomijanym czynnikiem przy wyborze tornistra jest sposób jego zamykania. Powinien być prosty i bezwysiłkowy. Musimy się zastanowić, czy dla naszej pociechy wygodniejszy będzie zatrzask, klips, rzep czy zamek błyskawiczny.

Leave your comment

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj Więcej informacji Odrzuć